soyer

MAKALE (1) Ulusal

 “MEDYA DİLİNİN CİNSİYETİ: KÖŞE YAZILMEDYA DİLİNİN CİNSİYETİ: KÖŞEYAZILARINDA ERİL VE DİŞİL SUNUMLARLA TOPLUMSAL CİNSİYETİN KONUMLANDIRILMASI”

ÖZET

Modernitenin koşullarında, medya endüstrileri yoluyla yayılan postmodern değerler, bir yandan tüketim toplumu ve bu toplum içindeki bireylerin modern kimliğini oluşturmakta, diğer yandan da medya’da üretilen kadın ve erkek sunumlarını betimleyen söylemleri biçimlendirmektedir.

Kitle iletişim araçları, geleneksel toplumlarda erkeğin gerisine düşen, modern toplumlarda ise “süper kadın kimliği”nin ardında sorumluluk alan kadını, yarattığı “eril ve dişil sunumlar” ile günümüzün postmodern gerçekliği içinde ve toplumsal cinsiyet ayrımını pekiştirir yönde kullanmaktadır. Bu araçlardan gazetelerin, belirli bir kitle tarafından süreklilik içinde okunan köşe yazılarında; dilde yaratılan cinsiyete ait metaforlarla kadınlar için “terbiye edilmiş dil”, erkeklerin için ise gücü temsil eden dil”i kullandığı görülmektedir. Erkek ve Kadın köşeyazarlarının yeniden sunumda kullandığı söz konusu dil yoluyla, toplumsal hiyerarşi içinde kadının ve erkeğin eşitsiz konumlarını meşrulaştırdığı da görülmektedir.

Köşe yazılarında; a. Anlambilimsel olarak söylemleri, kadını ve erkeği konumlandırma biçimindeki farklılıklar saptanarak b. Bu söylemler yoluyla kadına ve erkeğe atfedilen değerleri ifade eden cümlelerin değerlendirici analiz yoluyla semantik olarak çözümlenerek c. Bu ayrımı pekiştiren sözcüklerin yapısal analizleri, kitle kültürü ve tüketim ideolojisi, feminist söylem, yapısal söylem analizleri temelinde oluşturulan bir paradigma çerçevesinde niteliksel olarak incelenerek sonuca gidilmektedir. Elde edilen verilerde cinsiyet ayrımının bu yolla kurumsallaştığı görülmektedir.

 NOT: Günlük ve Ulusal çapta yayın yapan ve Sansasyonel habercilik özelliği ile öne çıkan Hürriyet ve Sabah gazeteleri,1999-2000 yılının Mart ve Mayıs ayları ele alınarak incelenmiştir.

(Tam metin için ilgili bölüme bakınız)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: